Tentokrát Vám představíme rybku, která nese název Pancéřníček Panda (lat. Corydoras panda)
Původ: Jižní Amerika, konkrétně povodí Amazonky.
Biotop: Amazonie
Délka života: 3-5 let
Teplota vody: 20-25 °C
Velikost v dospělosti: 4-5 cm
Krmení: Všežravec - živé, mražené, vločkové, granule
pH: 6.0 - 7.4
Alkalita vody: 71 - 321 ppm
Chov: Doporučuje se chovat hejno 5 kusů a více v minimálně 50 litrovém akváriu.
Historie:
Pochází z Peru, konkrétně hlavního horního toku řeky Amazonky. Tento druh byl prvně objeven a zdokumentován H.R.Richardem v roce 1968. Oficiálně své jméno však získat až o 3 roky později a za tímto jménem stojí Nijssen a Isbrücker (Němečtí ichtyologové). Když se na rybku podíváte, hned vám bude jasné proč tato rybka získala pojmenování panda. Konkrétně pojmenováno podle čínské pandě obrovské, což odráží bílé tělo a černé znaky kolem očí a jinde na těle.
Původní kusy byly chyceny v přirozeném prostředí a jejich cena byla extrémně vysoká, postupné studie a odchovy však zjistili, že lze rozmnožovat v zajetí a proto cena postupně klesala a panda se stala ještě více oblíbenější v akvaristických kruzích.
Vzhled:
Má špinavě bílé, narůžovělé tělo se třemi zjevnými černými znaky. Na hlavě, kolem očí má černé znaky, přesně jak panda velká. Druhé černé značení se táhne přes hřbetní ploutev a poslední pokrývá ocasní stopku ve spodní části ocasu.
Místo šupin má dvě řady překrývajících se kostnatých "desek" nazývaných scutes.
Jako většina ostatních pancéřníčků má panda tři sady dvou barbelů (barbel je štíhlý, vousatý smyslový orgán poblíž úst) a dále několik ostrých hrotů, které využívají k obraně, ty se však nachází před hřbetní ploutví, na tukové ploutvi a pod každým okem.
Ideální společníci jsou například tetrovité ryby, rasborky, gupky a ostatní pancéřníčci.
Charakteristika:
Jedná se o velmi aktivní ryby, které tráví většinu času hledáním potravy na dně akvária a nebo odpočívají ve skupinách. Občas také uvidíte, jak se vrhají na vodní hladinu pro nadechnutí.
Obecně se jedná o mírumilovnou rybu, která se hodí do jakékoliv společenské nádrže. Užívá si převážně společnost vlastního druhu a proto by měli být vždy chování v menším hejnu minimálně o 5 kusech.
Určitě nechovat s agresivními rybami, buď nastane situaci, že agresivní ryba pandu uloví a nebo panda poraní agresivní rybu, která může skončit až smrtí.
Krmení:
Tento druh je rovněž všežravec. Živí se však převážně zbytky potravy, které loví mezi kořeny rostlin. V případě, že chováte ve společenském akváriu, je potřeba krmit i tabletami, které padnou až na dno aby se jim dostalo potravy. Nepohrdnou však ani daphnií, patentkou či ostatní mraženou stravou.
Odchov:
Připravte chovnou nádrž (18 ″ x 12 ″ x 12 ″ nebo podobná je dobré velikosti), buď s holým dnem, pískem nebo velice jemným štěrkem. Použijte vzduchem poháněnou houbu nebo filtraci krabicového typu. Teplota kolem 24 °C a pH 6,5 by měly být v pořádku. Použití RO vody může značně pomoci při odchovu.
Je vždy lepší mít vyšší poměr samců a samic, doporučuje se chov 2 samci na samici. Podmiňte skupinu pestrou stravou živých, mražených a sušených potravin. Když jsou samice viditelně plné vajec, proveďte velkou (50-70%) výměnu vody s chladnější vodou a zvyšte okysličování a průtok v nádrži. Opakujte to každý den, dokud se potěr neobjeví.
V tomto okamžiku stojí za to si všimnout několika poznámek k obecnému chovu pancéřníčků. Mnoho druhů se rozmnožuje v období dešťů v jejich rodných zemích. K tomu dochází ve stejnou roční dobu jako zima ve Velké Británii, takže pokud letní pokusy o chov selžou, může se vyplatit počkat až do zimy, než to zkusíme znovu. Kromě toho může trvat několik let, než se určité druhy stanou pohlavně dospělými, takže buďte trpěliví. Nakonec mohou být někdy nutné různé taktiky, jako je načasování změn vody, úrovně okysličení atd. Pokud nemáte štěstí, nebojte se vyzkoušet různé přístupy.
Pokud se ryby rozhodnou rozmnožit, obvykle položí vajíčka na sklo nádrže, často v oblasti, kde je průtok vody poměrně vysoký. Chování při tření je charakterizováno počátečním nárůstem aktivity a vzrušení, než muži začnou aktivně pronásledovat samice. Samice zaujme klasickou „t-pozici“, ve které samec uchopí samice barbels mezi jeho prsní ploutví a tělem. Poté uvolní spermie a předpokládá se, že to prochází ústy a žábry samice a směřuje k jejím pánevním ploutvím. Ty používá k vytvoření „koše“, do kterého vloží jedno vejce (i když mohou být uvolněna až 4). Jakmile je toto oplodněno, plave pryč, aby našla vhodné místo pro uložení vajíčka, poté se cyklus opakuje. Pokud rybu rozmnožíte ve skupinové situaci, často uvidíte, že několik samců pronásleduje samici, když jde ukládat vejce, ve snaze být dalším vyvoleným k oplodnění.
Dospělí budou jíst vejce, pokud tu bude příležitost, takže po dokončení tření máte několik možností. Buď odstraňte dospělé a nechte potomstvo ve stejné nádrži, nebo přesuňte vejce do jiné nádrže. Pokud se rozhodnete vajíčka přemístit, zjistíte, že jsou docela robustní a lze je obvykle jemně srolovat prstem. Nové akvárium by měl obsahovat stejnou vodu jako třecí nádrž a voda by měla být podobně dobře okysličená. Kdekoli se rozhodnete vejce vylíhnout, vždy je nejlepší přidat do vody několik kapek methylenové modři, abyste zabránili tvorbě plísní. I tehdy budou některá vajíčka pravděpodobně zaplísněná, a ta by měla být odstraněna, jakmile jsou spatřena, aby se zabránilo šíření plísně. Někteří fandové dokonce používají určité druhy sladkovodních krevet, aby vybrali zdravé plísně hub ze zdravých vajec. Cherry krevety zde fungují velice dobře, budou jíst nemocná vejce, ale zdravá zůstanou bez úhony.
Vejce se vylíhnou za 3–5 dní a jakmile si potěr vyčerpá žloutkové vaky, přijmou jako první jídlo nauplii a slané krevety. Zdá se, že jsou méně náchylní k nemocem, když jsou drženi na tenké vrstvě písku než v akváriu bez dna.
Zdraví a nemoci:
Panda je velmi robustní a odolná a není tolik náchylná na nemoci jako ostatní ryby, avšak můžou nastat situace, kdy jí poskytne nějaká nemoc.
Indikace problémů:
- Ztráta chuti k jídlu
- Letargie
- Nepravidelně se vrhá na povrch vody
- Opuchy, vředy, roztrhané ploutve
- Tření o ozdoby nádrže a podklad
Zdravotní problém | Symptomy | Doporučená akce |
Bílá skvrny (Neboli Krupička) | Nejčastější choroba akvarijních ryb. Je způsobena parazitem prvoka Ichthyophthirius multifiliis. Jeví se jako vyrážka drobných bilých skrvn po celém těle ryby, ploutvích a žábrách. Postižené ryby se třou o dekorace a rychle dýchají | Zvednutí teploty na 28 stupňů na několik dní a provádět léčbu pomocí Esha Exit a Esha2000 |
Kožní a žaberní motolice | Kůže a žaberní motolice jsou vodní paraziti, kteří napadají žábry nebo tělo ryby. U postižených ryb zčervená kůže nebo žábry, otírají se o substrát a dekorace, rychle dýchají a vylučují přebytečný hlen. | Upravit vodní podmínky a použít léčivo. Léčba motolic je zdlouhavá, ale účinná, jestliže použijete přípravky obsahující látku zvanou praziquantel. Účinnou látku praziquantel obsahuje například přípravek Dactymor 100ml. |
Plísňové infekce | Bílé nadýchané bavlněné výrůstky. | Postihnuté ryby přesunout do karanténí nádrže a provádět léčbu. Například pomocí eShy 2000. Léčba není náročná, záleží pouze v jaké fázi se nemoc nachází. |
Bakteriální infekce | Zčervenání kůže, kožní vředy. | Postihnuté ryby přesunout do karanténí nádrže a provádět léčbu. Doporučená léčba pomocí Baktopuru nebo omnipuru |